• Tom Harush | תום הרוש

יש לכם 330 אלף ש"ח פנויים להשקעה? זה הזמן לחשוב על השקעת נדל"ן בשווייץ היפהפייה


לנפוש בנכס שלך בלב עיירה מבוקשת בשווייץ, זה אפשרי

שוק הנדל"ן בישראל מאופיין מזה מספר שנים במחירים גבוהים ובחוסר יציבות. אם בעבר היה ברור כי נדל"ן מהווה את אחד מאפיקי ההשקעה המניבים ביותר בישראל, הרי שבשנים האחרונות יותר ויותר ישראלים מעדיפים להשקיע את כספם בנדל"ן מעבר לים. אחד מיעדי ההשקעה המובילים של השנים האחרונות היא ללא ספק אירופה, כאשר אחת המדינות המובילות את המגמה היא שווייץ אשר כלכלתה נהנית בשנים האחרונות מתנופה של פיתוח וצמיחה. המדינה הקסומה בנויה מהרים מושלגים המתנשאים לגובה של למעלה מ-1000 מטרים, גבעות מוריקות עמקים ואגמים כחולים, ומהווה יעד תיירותי ראשון במעלה לחובבי הטיולים והסקי. אך שווייץ כאמור היא לא רק פנינת תיירות מופלאה והיא נחשבת למדינה חדשנית ומתקדמת (מדורגת ברציפות במקומות ראשונים במדדי חדשנות) וראייה לצעדיה הנכונים של הממשלה השווייצרית היא העובדה הדי פשוטה ששווייץ היא אחת המדינות היחידות באירופה שכלכלתן לא קטנה במשבר הפיננסי הגלובלי של שנת 2008, והיא אף אינה מושפעת ממלחמות הסחר בין ארה"ב לסין או השינויים במטבע האירו, שכן היא שמרה בקנאות על המטבע המקומי החזק שלה, הפרנק השווייצרי. "לאור משיכת המשקיעים למדינה הניטרלית ובעלת היציבות הכלכלית החזקה, חוקקה בעשורים האחרונים הממשלה המקומית חוקים המגבילים את החזקות הנדל"ן של זרים בנכסים במדינה ונכון להיום משקיעים זרים יכולים לרכוש נכסים למטרות השכרה או מכירה עתידית, אך לא למטרת מגורים, במה שמכונה בחוק השווייצרי second residence", מסביר תום הרוש, מנכ"ל סוכנות תום הרוש נדל"ן המשווקת נכסים להשקעה במדינה הציורית.

האם הדבר מוביל לקיטון בהשקעות הנדל"ן מצד משקיעים זרים?

"נהפוך הוא. למרות ההגבלות השונות, המשקיעים לא נרתעים וקונים יחידות מגורים מלונאיות להשקעה, במיוחד בעיירות הנופש הממוקמות באלפים השווייצרים. הלהיט התורן הוא קניית יחידות כאלו בעיירות המפורסמות במעיינות המרפא החמים שלהן, אליהן מגיעים תיירים מכל העולם במשך כל השנה כולה, דוגמת עיירת המרפא הידועה לויקרבאד. יש לציין כי בניגוד אולי לגאורגיה בה ניתן למצוא נכסים זולים מאוד להשקעה, הרי שהמחירים בשווייץ יקרים יחסית ויש מקומות בהם המחיר עומד על כ-30 אלף ₪ למטר (בדומה למחירים במרכז תל אביב) אך לצד זאת ישנם מקומות בהם ניתן למצוא דירות זולות יותר במחצית המחיר, תלוי במיקום הנכס ובשיפוץ לו נזקק המבנה."

לאיזה פרופיל משקיעים מתאימה שווייץ ומהו קצב צמיחת הנדל"ן במדינה?

השקעה בנדל"ן בשווייץ פחות מתאימה עבור ספקולנטים או משקיעים לטווח קצר. קצב עליית מחירי הנדל"ן בשווייץ הנו קבוע ועומד על 2 אחוזים בשנה, מזה עשורים רבים ויתירה מכך השקעה בדירה בשווייץ דורשת עלויות רכישה שונות הכוללות אגרות ודמי ניהול שנתיים, וכל אלו במשולב מרחיקים משקיעים לטווח קצר, מתוך מדיניות שווייצרית מכוונת מלמעלה. כתוצאה מכך, משקיעי הנדל"ן הזרים במדינה הם לרוב משקיעים לטווח ארוך, אנשים המחפשים יציבות וראש שקט ביודעם שמחיר הנכס שברשותם עולה כדבר שבקבע כ-2 אחוזים בשנה, והכלכלה או מחירי הבתים לא יכולים לצנוח פתאום כלפי מטה, כפי שקורה במדינות בעלות שווקים כלכליים פחות יציבים."

מהו ההון אותו צריך להביא המשקיע מהבית, ומהי התשואה הצפויה?

"לאור ביקושים עזים לנכסים במדינה, הגבילו הרשויות את המשקיעים הזרים לקניית נכס אחד בלבד לכל משקיע פרטי. הדירות להשקעה, המזכירות יותר דירות נופש עם סטנדרטים מלונאים הן בעלות 2 חדרים לרוב וניתן לרכוש אותן במחיר התחלתי של כ650 אלף ₪ (150 אלף אירו) כאשר ההון הבסיסי הנדרש הוא 350 אלף ₪ ואת היתרה ניתן להשיג בתנאי מימון נוחים ביותר עם ריביות נמוכות של 2-2.5 אחוזים למשך 20 שנה. התשואות על נכסים כאלו יכולים להגיע לכ-8 אחוזים עם מכירת הנכס בעתיד כאשר למשקיעים יש הרבה פעמים אפשרות לנפוש בבתים אלו. השילוב הזה, יחד עם שוק הנדל"ן התזזיתי בישראל, הופך את שוויץ לגן עדן למשקיעים סולידיים הרוצים להרוויח תשואה יפה בתנאי מימון נוחים."


מנגנון רכישה בטוח מאוד, פגישה עם הנוטריון השווייצרי לגבי פרויקט ספציפי בשווייץ

תום הרוש - לוגו ללא רקע.png

©2020 תום הרוש | מבינים אנשים. מומחים בנדל"ן | דירות למכירה ברמת גן | דירות למכירה בגבעתיים | השקעות נדל"ן בחו"ל | תיווך נכסים ברמת-גן