• Tom Harush | תום הרוש

במגמת עליה

עודכן ב: 29 אוק 2019


החלפתו הצפויה של שר האוצר משה כחלון, בשר אוצר חדש, תביא כפי הנראה לדעיכתה האטית של תכנית :מחיר למשתכן";

העלייה בהיקף המשכנתאות של החודשים האחרונים מרמזת כבר על היפוך המגמה הצפוי ועל עליה קרובה במחירי הדירות; זמן לרדת מהגדר


מאת: תום הרוש


בחירות 2019, שוק הנדל"ן, לאן? לדברי תום הרוש, הוא במגמת עליה

האם הקיפאון בשוק הנדל"ן הולך להישבר בקרוב והמחירים צפויים לעלות? לאחר מספר שנים בהם גרם משרד האוצר למיתון קל במחירי שוק הדיור, אם על ידי מיסוי גבוה על השקעות נדל"ן למגורים ואם על ידי תכנית הדגל החברתית של שר האוצר משה כחלון, תכנית "מחיר למשתכן", רוחות הבחירות הנושבות לכיוונו של חודש אפריל הקרוב מסמנות כי שוק הדיור מתחיל שוב לחמם מנועים, והפעם כלפי מעלה.

כן, נכון לעכשיו נראה כי על פי סקרי הבחירות המתפרסמים חדשות לבקרים, מפלגת כולנו, בראשה עומד השר כחלון, מגרדת את רף אחוז החסימה ומפלגות קטנות אחרות, דוגמת זהות של משה פייגלין, כבר מצהירות כי הן ידרשו את משרד האוצר עבור חבירה לקואליציה שתירקם לאחר הבחירות. הדברים מטילים כמובן צל כבד על המשך מימושה של תכנית "מחיר למשתכן" שלא רק שספגה עד היום ביקורות לא מעטות הן מצד היזמים והן מצד הזוכים בהגרלות, אלא גם לא שמה מספיק דגש על אזור מרכז הארץ המבוקש. גם הפרויקטים שכבר מתוכננים במרכז הארץ בערים כמו ראשון לציון, ראש העין והרצליה מתעכבים מאוד וסטנדרט הבנייה הנמוך שלהם המתפרסם מעת לעת בתקשורת, מרחיק מהם עוד יותר את הזוגות הצעירים ומשפרי הדיור שהעדיפו עד כה להמתין להתממשות התכנית, שהרי מי באמת רוצה לגור במאה ה-21 בבניין בן 4 או 5 קומות ללא מעלית או בדירה עם כיווני אוויר מועטים וחללים דירתיים כלואים.

משרד האוצר מבחינתו מנסה עדיין לשדר אווירת עסקים כרגיל אבל נדמה שגם הרוכשים מתחילים לצפות פני עתיד, ורבים החלו לרדת מהגדר ולבצע עסקאות נדל"ן, ביניהם גם זוגות שוויתרו על הדירה בה "זכו" במחיר למשתכן. ראיה טובה להתעוררות המחודשת של השוק, לאחר כשנתיים של קיפאון, ניתן למצוא בנתוני בנק ישראל האחרונים לפיהם היקף המשכנתאות שנלקחו בדצמבר 2018 גדל ב־14% בהשוואה לדצמבר 2017 והסתכם ב־5.8 מיליארד שקל. מנתונים אלו עלה עוד כי סך כל היקף המשכנתאות ב־2018 זינק ב־23% בהשוואה ל־2017 והסתכם ב־59.5 מיליארד שקל. יתירה מכך מבדיקה שנעשתה בחודש האחרון עלה כי גם בחודש ינואר 2019 חל גידול של 12% בהיקף המשכנתאות לעומת ינואר 2018 ובסך הכל מחודש ספטמבר 2018 זינקו ההלוואות בשיעור של קרוב ל-60%.

במבט לשטח אכן ניתן לראות כי המספרים האלו מתרגמים לעליה בהיקף העסקאות ואם הדברים אמורים בערים מבוקשות כמו רמת גן וגבעתיים הרי ששם עיקר הפעילות הערה מתחולל בשווקי דירות התמ"א 38 והדירות החדשות. כך, כבר כיום מחירה הממוצע של דירת 4 חדרים מקבלן ברמת גן נע סביב 2.3 מיליון ₪ ומחירה של דירת 5 חדרים מקבלן מגיע כבר ל-2.8 מיליון ₪. בגבעתיים הסמוכה מחיר דירת 4 חדרים מקבלן הגיע זה מכבר ל-2.95 מיליון ₪ ואם תחפצו בדירת 5 חדרים מקבלן בעיר, תצטרכו להיפרד מ-3.5 מיליון ₪. האטה בשוק? ירידת מחירים? כנראה שצריך לדעת את מי לשאול.

לסיכום, הבחירות גורמות לסוג של ערפול בכל הקשור לשוק הדיור והמתעניינים השמרניים וודאי ימשיכו לשבת על הגדר ולהמתין לראות מי יהיה שר האוצר הבא ומה יהיו פתרונותיו להורדת מחירי הדירות. לעומת זאת, כלל הגורמים בענף עליהם נמנים היזמים והקבלנים כמו גם אנחנו, סוכני הנדל"ן מאמינים כי השוק עתיד לנטות לכיוון של עליית מחירים, ומי שימשיך לשבת על הגדר ויקנה דירה רק בעוד שנה – שנתיים, יקנה במחיר גבוה באחוזים ניכרים ממחירון הדירות כיום. מי שישכיל ויקנה כעת, רק ירוויח מיכולתו לזהות את המגמה לפני שאר הרוכשים.?משה כחלון, האם ימשיך לכהן כשר אוצר

13 צפיות
תום הרוש - לוגו ללא רקע.png

©2020 תום הרוש | מבינים אנשים. מומחים בנדל"ן | דירות למכירה ברמת גן | דירות למכירה בגבעתיים | השקעות נדל"ן בחו"ל | תיווך נכסים ברמת-גן